SPIN

Nowa Siedlecka gra planszowa

Aneta Borkowska środa, 15 listopada 2017, 14:07 Siedlce

Gra planszowa „Miasteczko. Siedlce w XX-leciu międzywojennym” jest w pełni autorskim produktem lokalnym stowarzyszenia tutajteraz. Głównym komponentem gry są karty, na których znaleźć można rysunki wykonane przez Renatę Orzeszek (Bez szablonu).

Budynki narysowane na kartach faktycznie ówcześnie istniały i wyglądały tak jak je przeniesiono na papier. Część z nich przetrwała do dziś w prawie niezmienionej formie, część znacznie przebudowano, część niestety już nie istnieje. Oczywiście, jak w wielu grach, podczas rozgrywek używamy kostek do gry, pionków, znaczników i planszy. Gra należy do segmentu średniotrudnych gier rodzinnych. Główną zasadą jaką kierowali się twórcy gry było zachowanie balansu między jej edukacyjną stroną a walorami rozrywkowymi (tzw. grywalnością). Jej ostateczna formuła powstała dzięki współpracy wielu ludzi, w tym historyków i osób związanych z siedleckim środowiskiem planszówkowym skupionym w Galerii Kultura.

Gracz przenosi się do Siedlec XX-lecia międzywojennego. Celem jest zdobycie jak najszerszej sfery wpływów wyrażonej przez punkty zwycięstwa. Wpływy te zdobywa się dzięki rozbudowie własnej części miasta. Miasto rozbudowujemy wykładając karty: przedsiębiorstwa, świątynie, budynki związane z życiem kulturalnym i społecznym. Każda z kart jest oparta na faktach historycznych z dziejów Siedlec w danym okresie historycznym. By zwiększyć swoją szansę na wygraną warto postarać się o klientów w wyłożonych przedsiębiorstwach oraz zaangażować się w życie polityczne. Ważnym elementem przybliżającym „tamte” Siedlce są tzw. karty wydarzeń. Jest to ok. 15 wydarzeń, które miały miejsce w interesującym nas okresie.

Istnieje również możliwość „grania” postaciami znanych siedlczan (8 kart postaci z opisami oraz specjalną zdolnością).

Wydanie gry dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2017. Dzięki pozyskanej dotacji każda szkoła z okolic Siedlec może pozyskać grę do biblioteki. W tym celu należy skontaktować się z wydawcą pod nr. tel. 608 657 713.

Więcej informacji na temat gry www.tutajteraz.org zakładka Miasteczko

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?