SPIN

II Ogólnopolski Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017

Aneta Borkowska sobota, 21 października 2017, 11:11 Aktualnie, Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza na II Ogólnopolski Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie będzie się odbywało we wszystkie soboty i niedziele listopada o godz. 16.00.

4 listopada

– „Loyola”

Gdybyś słyszał głos Boga, czy chciałbyś zachować to dla siebie?” Dramat historyczny oparty na „Opowieści Pielgrzyma” – autobiografii św. Ignacego z Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. To historia żołnierza, grzesznika i człowieka przemocy, który, starając się zwrócić się ku światłu, musiał stoczyć walkę na śmierć i życie ze swoimi wewnętrznymi demonami.

Reżyseria: Paolo Dy / Kraj produkcji: Filipiny / Rok produkcji: 2016 / Czas trwania: 118 minut

Gość – o. Wojciech Mikulski SJ dyrektor Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie-Falenicy – opowie o sytuacji w jakiej znajdował się Kościół i świat w czasach, kiedy żył św. Ignacy Loyola, czym dziś zajmują się jezuici i jak praktycznie realizować ich duchowość szukania Boga we wszystkich?

5 listopada

– „Sprawa Chrystusa”

Lee był dokładnie tam, gdzie się spodziewał: na samej górze. Jego mistrzowskie reportaże śledcze przynosiły mu nagrody i awanse w „Chicago Tribune”, w domu czekała na niego kochająca rodzina, miał poczucie że jako pan swojego losu jest zawsze nieomylny… Pewnego wieczoru jednak wszystko się zmieniło,, a Lee, zagorzały racjonalista i ateista, musiał zmierzyć się nie tylko z groźbą utraty rodziny, ale i z największą tajemnicą chrześcijaństwa: zmartwychwstaniem Jezusa. Zrealizowany z rozmachem film biograficzny oparty na prawdziwej historii Lee Strobla, dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera, autora bestsellerowej książki będącej zarówno zapisem jego drobiazgowego śledztwa w sprawie faktów dotyczących Zmartwychwstania, jak i niezwykłym świadectwem nawrócenia i próbą odpowiedzi na pytanie, czym w istocie jest prawdziwa miłość.

Reżyseria: Jon Gunn / Kraj produkcji: USA / Rok produkcji: 2017 / Czas trwania: 112 minut

Gość – Kamil Perka (świadectwo) – współorganizator wydarzenia ewangelizacyjnego „Siedlce dla Jezusa”, które przyciągnęło kilka tysięcy osób – w rozmowie o doświadczaniu Bożej miłości i życiu wiarą w codzienności.

11 listopada

– „Ostatni bastion”

Filmowa opowieść o losach społeczności chrześcijańskich – Asyryjczyków, Chaldejczyków, Syriaków – zagrożonych wojną domową i atakami ISIS . Bohaterka filmu, Helma, asyryjsko-amerykańska nauczycielka z Nowego Jorku, spędza letnie wakacje w Iraku i Syrii. Podczas swojej podróży trafia do obozów dla uchodźców, którzy uciekli przed ISIS, spotyka milicjantów broniących ostatnich wiosek oraz dociera do własnej rodziny w Qamishli w północnej Syrii. Helma staje się świadkiem rozpaczy i prześladowań ale także aktów odwagi i budzącej się nadziei. Odkrywa, co to znaczy poświęcić się za swoją wiarę i społeczność.

Reżyseria: Jordan Allott / Kraj produkcji: USA, Irak, Syria / Czas trwania: 54 minuty

Gość – kmdr ppor. rez. Bartosz Rutkowski z Fundacji Orla Straż organizujący pomoc ofiarom terrorystów na Bliskim Wschodzie, który po zakończeniu służby wojskowej wyjechał do Iraku. Chciał osobiście ocenić potrzeby i ustalić najlepsze sposoby udzielania pomocy.

12 listopada

– „Gurgacz”

Film jest portretem niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski, drogą, na której czekała go męczeńska śmierć. Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Głosił prawdę w czasach zniewolenia. Ratował zbłąkane dusze, prowadząc je do Boga. Był oddanym sługą Maryi, całe życie pozostając wierny Bogu i Ojczyźnie. Idąc za głosem sumienia, trwał do końca przy młodych żołnierzach, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się komunistycznemu reżimowi. W 1939 r., na początku swej kapłańskiej drogi, przed obrazem NMP Królowej Polski złożył siebie w ofierze za ratowanie ukochanej Ojczyzny. Osiem lat później skazany został na śmierć w więzieniu na Montelupich.

Reżyseria: Dariusz Walusiak / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 2017 / Czas trwania: 70 minut

18 listopada

– „Cisza”

Ora et labora” – „Módl się i pracuj”. To główna idea zakonu benedyktynek, które żyją w oddalonym od cywilizacji klasztorze położonym na zboczach Jury Szwabskiej. Cztery zakonnice, przeor tworzą wspólnotę dla której czas stanął w miejscu. Jednak rzeczywistość i otaczający ich świat dają o sobie znać. Siostry zmagają się z trudami codzienności, które zmuszają je do otwarcia klasztornych murów. Jak pogodzić potrzebę oddania Bogu z wyzwaniami współczesności?

Reżyseria: Sobo Swobodnik / Kraj produkcji: Niemcy / Rok produkcji: 2015 / Czas trwania: 84 minuty

19 listopada

– „Życie brata Rogera”

Historia niezwykłej, charyzmatycznej osobowości, gotowej podjąć wyzwanie zjednoczenia chrześcijan, budowania wspólnoty młodych i wspólnoty biednych. Opowieść o życiu brata Rogera, założyciela wspólnoty Taizé, zamknięta w kilkunastu przełomowych momentach – począwszy od dzieciństwa w górskiej, szwajcarskiej wiosce, poprzez osiedlenie się, w czasach drugiej wojny światowej, we francuskiej miejscowości Taizé, aż do tragicznej śmierci brata, która nastąpiła podczas wieczornej modlitwy. Film zawiera niepublikowane wcześniej fragmenty wywiadów z bratem Rogerem. Osią tej historii są między innymi wspomnienia braci ze Wspólnoty, wieloletnich przyjaciół, w tym słynnego francuskiego filozofa – Paula Ricoeura, przedstawicieli kościoła katolickiego i protestanckiego, a także siostry brata Rogera, która mieszkała w Taizé od 1941 roku.

Reżyseria: Wspólnota z Taize / Kraj produkcji: Taizé, Francja / Czas trwania: 90 minut

Gość – ks. Bogumił Łempkowski z młodzieżą – Uczestnicy spotkań Taize.

25 listopada

– „Ziemia bezdomnych”

Ojciec Paleczny, zakonnik, który całe życie poświęcił pomocy bezdomnym, był autorem idei zbudowania solidnego jachtu, którym mógłby wraz z podopiecznymi opłynąć Ziemię. Zmarł w 2009 roku, ale jego „testament” pozostaje wciąż aktualny. Grupa warszawskich przyjaciół duchownego konfrontuje się z ambitnym planem, wymagającym koordynacji prac wielu ludzi, konsekwencji i – przede wszystkim – trzeźwości. Jednym z bohaterów jest spawacz, pan Sławek. Czy uda mu się pokonać chorobę alkoholową i dokończyć dzieła?

Reżyseria: Marcin Janos Krawczyk / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 2017 / Czas trwania: 50 minut

Gość – Przemysław Ludwik Przybecki prezes Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu „Mar – Kot” w Ożarowie Mazowieckim, o wychodzeniu z bezdomności, mądrym pomaganiu i nie odwracaniu oczu od bólu uzależnionych.

26 listopada

– „Oblicze miłosierdzia”

Dokument opowiada o wizjach miłosiernego Boga doświadczanych przez św. Siostrę Faustynę i o roli Jana Pawła II, który rozpowszechnił orędzie o Bożym Miłosierdziu. Łącząc historię i teologię ze współczesnymi świadectwami i nowoczesnymi efektami wizualnymi, pokazuje oblicze miłosierdzia we współczesnym świecie. W filmie wypowiadają się m.in.: prezydent Polski Andrzej Duda, kard. Stanisław Dziwisz oraz matka Petra Kowalczyk, przełożona Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pośród tych historii są również świadectwa zwykłych ludzi – kobiety, która odnalazła siłę przebaczenia po tym, jak jej rodzina została wymordowana podczas ludobójstwa; futbolisty, który porzucił karierę, aby dzielić się miłosierdziem Chrystusa z bezdomnymi; oraz młodej wdowy, która okazała miłosierdzie zabójcy swojego męża.

Reżyseria: David Naglieri / Kraj produkcji: USA / Rok produkcji: 2016 / Czas trwania: 57 minut

Goście – siostry ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek, posługujące ubogim poprzez świadczenie im wielorakiej posługi miłosierdzia chrześcijańskiego – w myśl powiedzenia św. Brata Alberta „Wielką rzeczą jest człowiek!”

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.