Warto zwracać uwagę na deklarację zawartą w jadłospisie. Nie zawsze bowiem, to co jest oferowane w menu i na tej podstawie zamawiane przez konsumenta, pokrywa się z rzeczywistością. Tak wynika z kontroli prawidłowości funkcjonowania usług gastronomicznych oferujących potrawy kuchni zagranicznych, które zostały przeprowadzone w III kwartale br. przez delegaturę Inspekcji Handlowej w Siedlcach.
W ramach ww. działań kontrolnych do badań laboratoryjnych pobrane zostały próby potraw z zakupów kontrolnych. Niestety wyniki tych badań pozostawiają wiele do życzenia. Spośród 5 prób potraw poddanych ocenie jakości w zakresie identyfikacji gatunków zwierząt, z których przygotowane zostały potrawy, aż w 4 przypadkach stwierdzony laboratoryjnie gatunek mięsa nie pokrywał się z rzeczywistością (deklaracją w menu).
W przypadku kebaba z baraniny – stwierdzono obecność drobiu zamiast deklarowanej baraniny, w przypadku kebaba mieszanego z kurczaka i baraniny – stwierdzono obecność drobiu i wołowiny zamiast drobiu i baraniny, w przypadku cielęciny z grzybami Mun – stwierdzono obecność wieprzowiny i drobiu zamiast cielęciny, a w przypadku wołowiny w sosie curry – stwierdzono obecność wieprzowiny i drobiu zamiast wołowiny.
Korzystając z usług gastronomicznych, warto zatem zwracać uwagę na to, co jest deklarowane w jadłospisie i co zamawiamy oraz porównywać z tym, co faktycznie otrzymujemy. Tego typu działania przedsiębiorców godzą w interesy konsumentów, a w świetle obowiązujących przepisów prawa (ustawa z dnia 21 grudnia 2000r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych – t.j. Dz. U. z 2014r, poz. 669), takie produkty są uznawane za zafałszowane.
autor: Wiesława Grochowska, st. spec. w delegaturze IH w Siedlcach
Zdjęcie: (Description: Deutsch: Doener / Date: 21 July 2004, Source: German Wikipedia / Author: de:Benutzer:Wollschaf)
wystarczy isc na kontrole do producenta kebaba, falszuja non stop