Za mało ośrodków pomagającym ofiarom przemocy, za mało wykwalifikowanej kadry i niewystarczające wykorzystanie procedury „Niebieskiej Karty” to najważniejsze wnioski z raportu przygotowanego przez Specjalistyczną Grupę ds. Przemocy w Rodzinie. Zespół działający przy wojewodzie mazowieckim przedstawił dzisiaj wyniki kontroli.
W 2009 r. spośród 42 powiatów na Mazowszu tylko 15 dysponowało ośrodkami interwencji kryzysowej. Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie funkcjonowały w trzech powiatach, a ośrodki wsparcia dla pokrzywdzonych kobiet w siedmiu. Tworzenie wymienionej infrastruktury jest zadaniem samorządów wszystkich szczebli – w ramach tworzonych przez nie programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
W ubiegłym roku KW Policji w Radomiu odnotowała 46 033 interwencji w sprawie przemocy domowej. Procedurę „Niebieskiej Karty” zastosowano w 8710 przypadkach (dane nie obejmują Warszawy). Ośrodki interwencji kryzysowej na terenie Mazowsza udzieliły pomocy 7478 osobom. Z porad gminnych punktów konsultacyjnych skorzystało 9 168 osób. Ofiarami przemocy są głównie kobiety oraz dzieci.
informacja prasowa: Ivetta Biały
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego
nieciekawie