Na Skwerze Wileńskim odbyły się uroczystości związane z 85. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. – Kiedy byłem uczniem liceum nie można było jawnie i otwarcie mówić o tym wydarzeniu – powiedział gen. bryg. Dariusz Lewandowski, zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej.
Generał zaznaczył, że data ta jest dla niego i jego rodziny szczególnie ważna: – Jestem wnukiem i synem sybiraczym. 17 września był próbą eksterminacji i pierwszym holokaustem ma narodzie europejskim przez dwa totalitarne państwa. To nie była tylko kwestia zawładnięcia terenem Rzeczypospolitej, to była próba wymazania na zawsze narodu polskiego z kart historii i z przyszłości. Chciałbym, aby młodzież o tym pamiętała, bo skutki tego wydarzenia są do dzisiaj widoczne.
Uroczystości rozpoczęły się od odegrania hymnu, później odczytano nazwiska poległych za Ojczyznę, złożono wieńce i zapalono znicze pamięci pod pomnikiem Żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK.
– Zbrodnicze i zarazem totalitarne imperia sprzymierzyły się, aby zniszczyć nasze niezależne państwo i odebrać Polakom wolność – powiedział Tomasz Hapunowicz, prezydent Siedlec. – Uznali, że eksterminacja elit oraz przymuszenie do niewolniczej pracy i terror będzie najlepszym narzędziem wyniszczenia polskiego narodu. Dokonali wielu strasznych zbrodni, mordowali jeńców i ludność cywilną. Na nas ciąży obowiązek upamiętnienia tych, którzy zginęli. Wydarzenia sprzed 85 lat są dowodem na to, że wolność nie jest dana raz na zawsze – dodał.
Na koniec prezydent podziękował żołnierzom za to, że w każdej chwili są gotowi do obrony kraju i Polaków.
Dziękuję za pamięć za Tych co zginęli na wschodzie Polski.
Przepraszam bardzo ale po co podczas takich uroczystości dzieci z przedszkola? Żeby robić sztuczny tłum? Punktować u władz? Przecież te dzieci się nudzą słuchając dorosłych ludzi i nie rozumieją o co chodzi! Jak dyrekcja chce uczyć patriotyzmu to niech z dziećmi w szkole rozmawia. A nie naraza jeszcze na huk podczas salwy. Gdyby głupora umiała latać wznosilibuscie się jak gołębice
Głupie pytanie! Żeby poznawać nasza historię i pamiętać!
Napisz mi jak dzieci z przedszkola poznają naszą historię podczas przemówień o, z całym szacunkiem, sybiraczych wnukach? I odpowiedz mi na pytanie bez pustych frazesów. Ty byłaś tak inteligentnym dzieckiem, że w wieku 5 lat zrozumiałaś byś 45 minut przemówień starszych ludzi ? Nie. Jest inny sposób na naukę historii i pielęgnowanie pamięci. No ale wtedy prezydent nie zobaczy 🙂
Aby pamiętać trzeba najpierw rozumieć. A na pewno przedszkolaki zrozumiały przemowy i słowa totalitarne imperia. Trzeba wiedzę dostosować do wieku, a nie bezmyślnie ciągnąć dzieci na coś czego nie rozumieją. Tak się sprawi tylko to, że będą pamiętać że to cholernie nudne. Co innego piknik wojskowy, gdzie mogą coś pooglądać.
Bo to pewnie awans zawodowy 🙂
Dziękuję wzsystkim za pamięć i za udział. Wszystkim od przedszkolaka do seniora.
Brawa dla wszystkich, od przedszkolaków do seniorów po uczniów szkół podstawowych i średnich. Brawo. Ludzie zawsze gadają, gadali i gadać będą. Uczmy historii i nie czepiajmy się. A jak ktoś ma za dużo czasu, niech jedzie i pomoże powodzianom. Szkoda czasu na gadanie. Pozdrawiam wszystkich czytelników .
"ciąży obowiązek"?
To coś co niechętnie, ale musimy zrobić? Wbrew sobie? Co autor miał na myśli?
Mi strasznie ciąży obowiązek wstawania rano do pracy. Chętnie bym się wyspał…
Można było napisać "to my, nikt inny, mamy obowiązek" etc.
Ale to są słowa naszego prezydenta, więc do niego żale kieruj. Trzeba czytać zanim się zacznie komentować.