SPIN

Klasa patronacka eTwinning w „Szóstce”

Aneta Borkowska środa, 17 lipca 2024, 08:03 Społeczeństwo

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach prowadziła w roku szkolnym 2023/2024, klasę pod patronatem programu eTwinning. Klasa 2B w „Szóstce” była jedyną klasą patronacką eTwinning w województwie mazowieckim – z osiemnastu w całym kraju.

Program eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych przy realizacji międzynarodowych projektów edukacyjnych. Szkoła Podstawowa nr 6 od wielu lat aktywnie uczestniczy w programie, realizując liczne projekty i biorąc udział w doskonaleniu zawodowym nauczycieli. Praca nauczycieli i uczniów jest corocznie doceniania prestiżowymi Krajowymi i Europejskimi Odznakami Jakości. Potwierdzają one, że podejmowane działania, w dziedzinie europejskiej współpracy szkół przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych, są szczególnie oryginalne i nowatorskie, a stosowane inicjatywy edukacyjne są przykładami dobrej praktyki, godnej naśladowania przez inne szkoły zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 2018 roku „Szóstka” jest również wyróżniona tytułem Szkoły eTwinning, który jest uznaniem ogromnego zaangażowania całego zespołu eTwinning w rozwijanie współpracy międzynarodowej szkoły.

Klasa patronacka powstała z inicjatywny pani dyrektor Jolanty Pawlik oraz ambasadorki programu eTwinning pani Katarzyny Drabarek. Zajęcia eTwinning, realizowane raz w tygodniu, w oparciu o autorski program nauczania, prowadzone są przez panią Katarzynę Drabarek i panią Urszulę Jońską, wspierane przez: panią Ewę Całą – wychowawczynię klasy i rodziców. Udział w klasie patronackiej jest wpisany na świadectwie. Uczniowie, realizując przedmiot eTwinning, otrzymują wyjątkowe możliwości realizacji projektów międzynarodowych, na zajęciach prowadzonych nowoczesnymi metodami angażującymi kreatywnie i efektywnie najnowsze narzędzia TIK, we współpracy z innymi szkołami. Zajęcia eTwinning wyposażają uczniów w kompetencje XXI wieku, poszerzając ich horyzonty i przygotowując do dalszego rozwoju bez barier technologicznych, językowych oraz wynikających z poczucia własnej wartości.

Uczniowie przez cały rok współpracowali z uczniami ze szkół m.in. z Chorwacji, Czech, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowenii, Turcji i Włoch w czterech projektach eTwinning. Mieli wyjątkowe możliwości poznawania krajów partnerskich, wymiany doświadczeń i rozwijania kompetencji cyfrowych oraz kompetencji 4K – kreatywności, komunikacji, krytycznego myślenia i kooperacji wykonując ciekawe, multidyscyplinarne zadania projektowe, współtworząc i wymieniając się materiałami edukacyjnymi oraz spotykając się online.

W ramach zajęć zrealizowali projekty: „Super Power Vegetables: Warzywka o niezwykłych mocach” oraz „Our Magical Brain: Nasz magiczny mózg”, gdzie poznawali zasady zdrowego stylu życia, a także dbania o dobrostan. W projekcie na Dzień Kropki budowali zdrowe relacje oraz odkrywali niezwykłe pokłady twórczej kreatywności, a w projekcie „Cyfryzacja od najmłodszych lat” uczyli się korzystać z aplikacji i programów wspierających uczenie się. Nie zabrakło również edukacji na temat bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu i narzędzi TIK, jak również edukacji proekologicznej.

W dniu zakończenia roku szkolnego odbyło się oficjalne wręczenie dyplomów ukończenia Klasy Patronackiej eTwinning wystawionych przez Krajowe Biuro eTwinning, które działa na zlecenie Komisji Europejskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Dzięki zaufaniu rodziców, zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły klasa patronacka eTwinning będzie kontynuowana w roku szkolnym 2024/2025.

źródło: Katarzyna Drabarek, SP nr 6

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?