Siedleccy przewodnicy zapraszają na bezpłatne wycieczki tematyczne po Siedlcach z przewodnikiem, z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Będzie jesienna odsłona dobrze znanego cyku. Wycieczki są bezpłatne.
3 września o godz. 16. – Kolejowe Siedlce
W trakcie spaceru uczestnicy poznają historię budowy kolei Warszawsko – Terespolskiej, dowiedzą się o pierwszym wjeździe pociągu do Siedlec, który miał miejsce 9 października 1866, o drugiej linii do Małkini, oddanej do użytku w roku 1887 i trzeciej Siedlce – Połock – Bołogoje w 1906. Po drodze uczestnicy zobaczą i poznają istniejące oraz nieistniejące obiekty kolejowe oraz wpływ kolei na rozwój miasta i okolicy. Nie zabraknie także historii powojennej i współczesnej. W ten siedlecki, kolejowy świat wprowadzi nas pasjonat tego tematu Tomasz Nasiłowski. Wycieczka wyrusza spod Centrum Informacji Turystycznej, ul. Pułaskiego 7 w Siedlcach.
10 września o godz. 16. – Kulinarne Siedlce
Temat wycieczki pozwoli poznać uczestnikom miejsca aktualnych i historycznych spotkań towarzyskich siedlczan: kawiarnie, kluby, restauracje oraz miejsca, w których dokonywano najważniejszych zakupów żywności. Pojawi się też kilka ciekawostek kulinarnych: będzie o kotlecie pożarskim, o niebieskim mleku w proszku i śledziach oraz o wielu innych „smaczkach”. Opowie o nich znawczyni kulinarnych meandrów, Małgorzata Borkowska. UWAGA: Wycieczka rozpoczyna się przed Dworcem PKP w Siedlcach, plac Zdanowskiego 1.
17 września o godz. 16. – Więzienie w Siedlcach jako pomnik ówczesnych niespokojnych czasów
W czasie wycieczki uczestnicy poznają przyczynę powstania więzienia w Siedlcach, czyli Powstanie Listopadowe (29.XI.1830 – 21.X.1831, historię powstania więzienia, jego rozbudowę w latach rusyfikacji po upadku Powstania Styczniowego (22.I.1863 – 11.IV.1864), głównych bohaterów osadzonych w siedleckim więzieniu, a także historię siedleckiego więzienia w XX wieku. To wszystko z perspektywy naszego przewodnika, Stanisława Orzełowskiego, który od 1972 r., przez 25 lat był także funkcjonariuszem siedleckiej Służby Więziennej. Wycieczka rozpoczyna się pod Centrum Informacji Turystycznej, ul. Pułaskiego 7 w Siedlcach.
24 września o godz. 16. – Siedlce w pierwszych latach XX w. opisane w monografii miasta z 1912 r. i przewodniku z 1929 r.
Tematem wycieczki będą Siedlce znane i nieznane, widziane z perspektywy autorów opracowań z początku XX wieku: pierwszej monografii miasta „Gorod Siedlec” z 1912 r. (autorzy: S. D. Kaszinski; I. I. Tilinski) oraz przewodnika po mieście z 1929 r. (autor: T. Moniewski). Podczas wycieczki odnajdziemy miejsca opisane w tych opracowaniach, zarówno te dobrze dzisiaj znane jak i zupełnie zapomniane. Będzie to doskonała okazja do poznania miasta widzianego oczami autorów z początków XX w. W tę wyjątkową podróż zabierze nas Dariusz Piwowarczyk. UWAGA: Wycieczka rozpoczyna się przed Pałacem księżnej Aleksandry Ogińskiej, ul. Konarskiego 2.
1 października o godz. 16. – Cmentarz Centralny – siedlecki ogród pamięci
Podczas wycieczki odkryjemy wspólnie historię powstania siedleckiego cmentarza, zwanego „Centralnym” lub też „Starym”. Odwiedzimy wybrane groby Siedlczan oraz wspomnimy historię ich życia i dowiemy się jaką kartę siedleckiej historii dane im było zapisać. Spojrzymy na to miejsce jak na wyjątkowy ogród pamięci, a zrobimy to wspólnie z Natalią Zyśk (Facebook: Pani Przewodnik) UWAGA: Wycieczka rozpoczyna się przed bramą wejściową na Cmentarz Centralny od strony ul. Piaskowej, tuż obok ronda ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach.