Taki wniosek nasuwa się po analizie tegorocznego rankingu najlepszych uczelni akademickich w kraju. Zestawienie na rok 2023 przygotował miesięcznik „Perspektywy”. Najnowsza edycja uwzględnia ponad 100 uczelni akademickich.
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach zaliczył spadek wobec ubiegłorocznej pozycji i został sklasyfikowany między 80. a 90. miejscem. Rok temu uczelnia znalazła się między miejscem 71. a 80.
W zestawieniu pod uwagę branych jest kilka elementów: prestiż (12 proc.), absolwenci na rynku pracy (12 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), innowacyjność (8 proc.), efektywność naukowa (28 proc.), warunki kształcenia (10 proc.) i umiędzynarodowienie (15 proc.).
Dość dobrze w siedleckiej uczelni oceniono potencjał naukowy (najwyższą punktację dostało „nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach”) i absolwentów na rynku pracy, ale UPH to nadal, według kapituły, uczelnia z niemal zerowym prestiżem. Na ten element składa się „ocena przez kadrę akademicką” (0,92) i „uznanie międzynarodowe”, czyli kryterium mierzone pozycją uczelni w globalnych rankingach akademickich opublikowanych w roku 2022 (0,00). Kiepsko oceniane jest też umiędzynarodowienie uczelni.
Najlepsza trójka wśród uczelni to: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnika Warszawska