Od kilku dni trwają prace remontowe przy niemal 300 – letnim zabytkowym kościele św. Stanisława w Siedlcach. Wykonawcą inwestycji, której koszt zamyka się w kwocie około 900 tys. zł jest Zakład Usług Inżynierskich Krzysztof Redesiuk.
– Najpierw rozpoczęliśmy prace na zewnątrz budynku. W tej chwili stoją rusztowania na jednej części i usuwane są tak zwane puste tynki. Potem elewacja zewnętrzna zostanie pomalowana – mówi ks. Adam Patejuk, proboszcz parafii św. Stanisława. – Musimy także osuszyć fundamenty i ściany. Potem prace przeniosą się do wnętrza świątyni: usuwanie pustych tynków, farby olejnej i malowanie ścian. Wszystko jest na dobrej drodze i myślimy, że bez problemu wyrobimy się do listopada tak jak mamy założone to w terminie – dodaje.
KONIECZNA POŻYCZKA
Koszt inwestycji po przetargu wynosi niemal 900 tys. złotych. 160 tys. będzie pochodziło z miejskiego budżetu na resztę parafia musi zaciągnąć pożyczkę. Nie udało się bowiem, w związku z rekordowym „janosikowym”, pozyskać pieniędzy od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Mimo kłopotów przetarg na remont ogłoszono. Wygrała go siedlecki Zakład Usług Inżynierskich Krzysztof Redesiuk. Firma ta ma już za sobą udaną współpracę z parafią przy remoncie zabytkowej Kaplicy Ogińskich (Kaplica p.w. Św. Krzyża z II poł. XVIII w. – przyp. red.).
Przypomnijmy, że trzy lata temu w kościele św. Stanisława został także odnowiony ołtarz.
– Dzięki temu i trwającemu remontowi nasza świątynia naprawdę wypięknieje. W przyszłości musimy jeszcze trochę popracować nad organami, no i do odnowienia zostaje dużo obrazów autorstwa Szymona Czechowicza – wylicza Patejuk. – Niestety bez finansowej pomocy państwa nie potrafimy tego ruszyć.
bg/fot.ab
Kościół p.w. św. Stanisława biskupa męczennika w Siedlcach
Jest to najstarszy murowany obiekt architektury sakralnej w Siedlcach. Wybudowany dzięki fundacji Izabeli i Kazimierza Czartoryskich w latach 1740-1749. W 1793 r. architekt Stanisław Zawadzki przebudował fasadę w stylu klasycystycznym.
Współcześnie barokowo – klasycystyczna bryła kościoła zachowuje wygląd z czasu tej przebudowy, jednakże w większej mierze kościół pozostał budowlą barokową o dwukondygnacyjnej fasadzie, w dolnej kondygnacji portyk toskański, na którym opiera się balkon. W prezbiterium kościoła znajdują się obrazy czterech ewangelistów z kolekcji Ossolińskich, natomiast w ołtarzach bocznych umieszczono obrazy Szymona Czechowicza. (www.siedlce.pl)
Aż dziw bierze, że miasto tak skore do oddawania za 1 zł. ziemi pod kościoły nie zasponsorowało całego remontu?
Jestem gleboko przekonany, ze firma ktora zostala wybrana do tego remontu NIE DOTRZYMA ZADNYCH TERMINOW – jak zwykle. Oni rzucaja sie na wszystkie przetargi jakie sa nie baczac na terminy.
p.s. to zaklad uslug remontowych czy inzynierskich? 😀
Firma p. Redesiuka dotrzymuje terminów. Tak było w przypadku Kaplicy Ogińskich. Nadto trzeba zauważyć, że praca na obiekcie zabytkowym to nie jest murowanie prostej ściany, tylko renowacja, która często odkrywa "niespodzianki" nieprzewidziane w zakresie prac budowlanych, a te wymagają dodatkowych prac, a więc i czasu.