W lipcu ruszy pilotaż programu ministerstwa zdrowia, dzięki któremu szpitale będą mogły prowadzić pomoc dla osób zmagających się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. Przygotowuje się do niego szpital miejski, który ma odpowiednie zaplecze i gdzie powstanie punkt koordynacyjny i gabinety terapeutów.
– Mamy oddział psychiatryczny, poradnię zdrowia psychicznego oraz poradnię leczenia uzależnień i na tej bazie będziemy organizować Centrum – mówi dyrektor SP ZOZ Mirosław Leśkowicz. – Będziemy zachęcać do współpracowały z nami podmioty działające na naszym terenie – dodaje.
Program obejmie tylko osoby dorosłe z terenu Siedlec i powiatów siedleckiego, łosickiego i sokołowskiego. Jego ideą programu jest odchodzenie od leczenia w oddziałach zamkniętych.
– Będziemy leczyć w miarę możliwości w środowisku zamieszkania pacjenta lub w świetlicach, tak by osoba potrzebująca pomocy nie była wykluczona z rodziny czy społeczności – tłumaczy dyrektor.
SP ZOZ prowadzi nabór dla terapeutów i lekarzy, a także dla tzw. asystentów zdrowienia. To osoby które same uporały się z chorobą psychiczną i zechcą wesprzeć innych.