Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w czwartek, 28 listopada o godz. 18:00 do Małej Galerii Sztuki na wernisaż wystawy malarstwa Moniki Wojciechowskiej pt. „Przesądy rodzaju żeńskiego”.
Słowa, zwłaszcza te ułożone w potoczne powiedzenie, zwykle mają ogromny wpływ na budowę światopoglądu w społeczeństwie. Spostrzeżenia, często zaczerpnięte z rzeczywistości, odnoszące się do jednostkowej sytuacji, ulegając uogólnieniu, tworzą stereotypy. Te zaś niestety są krzywdzące dla wielu osób. Można zaprzeczać, że na nas nie mają one wpływu, że przecież używamy rozumu, jesteśmy mądrzejsi od jakichś powiedzonek, jednak czy czasem w sytuacjach stresowych nie oceniamy kogoś ze względu na cechy fizyczne lub odwrotnie w bardzo wesołych okolicznościach, nie żartujemy sobie z innych narodowości? Na takie zachowanie zawsze znajdzie się wytłumaczenie, ale co w nas dzieje się kiedy wyłączamy rozum? Działają właśnie te, często wiekowe, naleciałości kulturowe.
Nawet najgłupsza rzecz może stać się prawdą absolutną. Słyszeliśmy o zabijaniu albinosów w Afryce ze względu na wierzenie w magiczną moc ich części ciała. Wydaje nam się to odległe i nieprawdopodobne, a przecież nie tak dawno temu Hitler wmówił Niemcom, że są lepsi od innych.
Kobiety wciąż, także w Europie i Polsce, muszą walczyć o swoje prawa, np. o równe wynagrodzenia z mężczyznami, dysproporcja w sporcie doskonale obrazuje ten problem. W polityce czy biznesie na „każdym kroku” kobiety udowadniają swoje kompetencje i profesjonalizm. Do tego wymagane jest od nich ciągłe tłumaczenie się z sytuacji rodzinnej.
Wciąż istnieje wiele powiedzeń, o których dawno zapomnieliśmy, mimo że ukształtowały pozycję współczesnych kobiet. W Polsce czasem zapominamy o miejscach na świecie, gdzie kobiety nie mają wpływu na swój los, tym samym nie doceniając swojego położenia i biorąc równouprawnienie za coś oczywistego. A jest to temat wymagający ciągłego dyskursu i działania. Autorka projektu „Przesądy Rodzaju Żeńskiego” ma świadomość jak ważne jest dążenie nadania kobiecości pozytywnego wydźwięku, na równi z tym, co męskie.
Cykl prac to autorska interpretacja polskich porzekadeł w malarskiej formie. Dla autorki ważne jest poczucie tożsamości, dlatego wybrała aforyzmy ze swojego rodzinnego kraju. Te, które mają wpływ także na jej codzienność. Zwykle na co dzień nie zastanawiamy się jak w naszej sytuacji postąpiłby mieszkaniec innego kraju, kontynentu, wywodzący się z innej kultury. Działamy schematycznie, często jak nasi rodzice czy dziadkowie. Tym samym nie zastanawiając się dlaczego właściwie tak postępujemy, a co najważniejsze, myślimy. Czy nasze myśli są właściwie nasze? Czy może usłyszane wielokrotnie w tej czy innej formie i zapisane w naszej podświadomości, sprawiają, że bierzemy je za własne.
Wystawa „Przesądy Rodzaju Żeńskiego” ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak wielki wpływ na tworzenie światopoglądu ma to, co mówimy, piszemy i jak mocno słowa innych oddziałują na nas. Powiedzenia materializują się w postaci obrazów olejnych tak, jak słowa przekształcają się w czyny.
Prace niejednokrotnie są dyskursem z obrazowanymi aforyzmami, tak aby jeszcze bardziej zachęcić odbiorców do refleksji nad współczesną sytuacją kobiet w Polsce i na świecie.
Monika Wojciechowska – ur. w 1983 r. w Siedlcach. Artystka, malarka, rysowniczka, poetka, graficzka, projektantka, marketingowiec. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych na kierunku Meblarstwo Artystyczne oraz Wydziału Artystycznego, kierunku grafika warsztatowa na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Od 2008 roku nieprzerwanie pracuje jako grafik, tworząc komunikację wizualną, od 2015 roku także jako dyrektorka artystyczna Grupy Arche, gdzie współtworzy artystyczne wnętrza Arche Hoteli oraz buduje wizerunek niejednej marki w ramach grupy. To także ekspert od wprowadzania nowych inicjatyw artystycznych (plenery, wystawy, koncerty charytatywne, Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej Szukamy Nikifora, koncerty we własnym domu) i społecznych (plenery społeczne, do których zaangażowane są różne grupy społeczne, współpraca z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Siedlcach, współpraca z osobami z niepełnosprawnościami), które mają także wpływać na postrzeganie biznesu.
Próbuje łączyć ludzi poprzez wspólne inicjatywy, uczy się od innych każdego dnia w każdej sytuacji, obserwując i działając. Walczy z własnymi ograniczeniami, które zaburzają możliwość porozumienia się osób z różnych środowisk. Wie, że tylko razem można coś osiągnąć, dlatego tak ważne jest trzymanie własnego ego na wodzy.
Wszystkie działania społeczne oraz praca nad sobą widoczne są w sztuce Monity. Jej ulubioną tematyką są szeroko rozumiane relacje, od tych w mikro skali w najbliższej rodzinie, po komunikację nieznanych sobie osób. Interesują ją role społeczne, jakie przybieramy w trakcie swojego życia prywatnego i zawodowego oraz to jak odnaleźć siebie i swoją drogę, także poprzez kontakt i odniesienie do natury.
Wystawa realizowana w ramach stypendium Prezydenta Miasta Siedlce. Będzie czynna do 4 grudnia 2024 r., od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 oraz zgodnie z kalendarzem imprez.
reklama
Możliwość komentowania jest wyłączona.