Samorząd Mazowsza zaprasza dorosłych mieszkańców regionu siedleckiego na darmowe przesiewowe badania wzroku. Aby wziąć udział w badaniu nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Wystarczy w niedzielę, 8 września, przyjść do delegatury urzędu marszałkowskiego w Siedlcach.
Co drugi Polak w wieku 16-54 lat nie widzi poprawnie, a co czwarty źle ocenia stan zdrowia swojego wzroku. Jednymi z najczęstszych chorób oczu są jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Regularne badania okulistyczne pozwalają wykryć te choroby na wczesnym etapie i dają dużą szansę na wyleczenie, a przynajmniej na powstrzymanie ich rozwoju na wczesnym etapie.
Jedną z głównych przyczyn pogarszania się wzroku Polaków jest zbyt późne wykrywanie chorób oczu. Według danych NFZ z 2019 roku* województwo mazowieckie znalazło się w niekorzystnej czołówce regionów, jeśli chodzi o czas oczekiwania do poradni okulistycznej. 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w stabilnych – tyle średnio w 2019 r. musieli czekać na wizytę mieszkańcy Mazowsza.
– Problemy ze wzrokiem ma dziś coraz więcej osób, a dostęp do okulistów jest utrudniony. Zainteresowanie naszą pilotażową akcją diagnostyczną było ogromne. W badaniach, które do tej pory odbyły się w Żyrardowie, Płocku, Ciechanowie, Bodzanowie i Ostrołęce udział wzięło 930 osób. W ich trakcie lekarze wykryli bardzo wiele chorób wzroku, głównie były to przypadki zaćmy, jaskry i zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). W sumie ponad 150 osób otrzymało skierowania do dalszego leczenia szpitalnego. Kontynuujemy naszą akcję i zapraszamy do darmowego przebadania wzroku, tym razem w Siedlcach – mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Jak przygotować się do badań? Wystarczy przyjść do delegatury urzędu marszałkowskiego w Siedlcach, ul. Wiszniewskiego 4. Każda osoba otrzyma ankietę oraz druk oświadczenia – zgody na przeprowadzenie badań oraz przetwarzanie danych osobowych. Po wypełnieniu i podpisaniu dokumentów należy zgłosić się z nimi do rejestracji w celu zarejestrowania się i nadania numeru pacjenta, według którego dana osoba będzie miała wykonane badania. Po zarejestrowaniu należy udać się pod gabinet numer 1.
Badania przeprowadzane są w godzinach od 9:00 do 17:00. Należy pamiętać, że badania trwają tylko do 17.00. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że przy dużej liczbie osób chętnych rejestracja może zakończyć się dużo wcześniej (np. ok. godz. 13.00), tak by do godz. 17.00 każda zarejestrowana osoba została zbadana.
źródło: Urząd Marszałkowski