SPIN

Liw. Na spotkanie z Żółtą Damą

Aneta Borkowska piątek, 24 maja 2024, 04:52 Siedlce

Na naszym niezwykle różnorodnym Mazowszu jest wiele atrakcji, z których można skorzystać w okresie wiosenno-letnim. Gdzie warto się wybrać, aby wiosenne weekendy spędzone w centralnej Polsce na długo pozostały w waszej pamięci?

Warto ruszyć szlakiem mazowieckich zamków. To piękne miejsca, które kryją wiele, wciąż nie do końca odkrytych tajemnic – zauważa marszałek Adam Struzik. – Znacie legendę o Żółtej Damie, której duch nawiedza zamek w Liwie? Jeśli nie, to koniecznie musicie odwiedzić to niezwykłe miejsce położone nad rzeką Liwiec. Dziś to prawdziwa perełka na Mazowszu. W ostatnim czasie, dzięki wsparciu samorządu zamek przeszedł gruntowną przebudowę. Powstał park kulturowo-historyczny, a oferta dla zwiedzających poszerzyła się o wieżę, piwnicę oraz pomost Przygródka.

Warownia, żółta dama i czas na relaks

Trzymając się Szlaku Książąt Mazowieckich, warto odwiedzić takie miejscowości jak: Płock, Czerwińsk, Czersk, Gostynin czy Liw. W tym ostatnim, niewielkim miasteczku oddalonym o około 80 km na wschód od Warszawy i zaledwie 36 km od Siedlec, warty uwagi jest zamek pochodzący z XV w. Jest to najmniejszy ze zlokalizowanych w naszym regionie obiektów tego typu, wybudowanych w czasach panowania Książąt Mazowieckich.

Z warownią związana jest pewna legenda – o Żółtej Damie. Według podań, kasztelan liwski Marcin Kuczyński był szalenie zazdrosny o swą małżonkę – Ludwikę. Posądzał ją o flirty z młodymi dworzanami, chociaż kasztelanowa nie była młoda, ani bardzo urodziwa. Pewnego razu małżonek podarował Ludwice pierścień z brylantem. Po jakimś czasie, nie widząc klejnotu na palcu małżonki, spytał o jego losy. Kasztelanowa nie potrafiła wyjaśnić, co się stało z cennym przedmiotem. Sytuacja ta powtórzyła się jeszcze dwa razy. Kuczyński potraktował to jako potwierdzenie swoich podejrzeń – niewierna małżonka z pewnością nagradzała brylantowymi pierścieniami swoich kochanków! Sama zainteresowana przysięgała, że jest niewinna, ale na nic się to zdało. Kobieta została oskarżona o cudzołóstwo, uwięziona i poddana próbie: zamknięta w wieży miała do rana przewiercić palcem cegłę. O świcie cegła była nienaruszona. Nieszczęsną kobietę ścięto na dziedzińcu zamkowym. Niedługo potem zaginiona biżuteria znalazła się w strąconym gnieździe sroki-złodziejki, co ostatecznie dowiodło racji Ludwiki. Pochowano ją z honorami, a Kuczyński odebrał sobie życie skacząc z zamkowej wieży. Od tamtej pory, kasztelanowa pojawia się na dziedzińcu i w zamkowych salach, gdzie przekonuje napotkane osoby o swej niewinności. Zjawa jest odziana w brunatną suknię, a żółty czepiec z woalem staje się jej znakiem rozpoznawczym. To właśnie dzięki niemu zyskała przydomek Żółtej Damy i stała się wizytówką liwskiego zamku.

To jednak nie wszystko czym Liw zachęca do odwiedzin. Miasteczko położone jest bowiem nad jedną z najbardziej urokliwych rzek znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego – Liwcem. Jej niskie brzegi z licznymi kameralnymi plażami, piaszczyste dno i płytkie koryto stanowią doskonałą bazę wypadową dla rodzin z dziećmi, chcących odpocząć nad wodą, a spokojny i meandrujący nurt rzeki stwarza idealne warunki dla każdego, kto chciałby spróbować przygody z kajakami czy innymi nie wymagającymi długich przygotowań aktywnościami wodnymi. Ta niewielka rzeka nigdy nie została uregulowana przez człowieka – zachowała swój pierwotny naturalny charakter. Spokój i cisza przerywana jedynie odgłosami przyrody oraz malownicze krajobrazy potrafią zapierać dech w piersiach. Do dyspozycji zwiedzających pozostają liczne przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego, a chętni bez problemu mogą zarezerwować kilkugodzinne spływy kajakowe.

Oczywiście dla amatorów kajakarstwa pozostaje wiele innych rzek w centrum naszego kraju. Warto tu wspomnieć m.in. o Narwi, Pilicy, Świdrze, Wkrze czy Skrwie, a dla bardziej zaawansowanych kajakarzy ciekawą przygodę może stanowić spływ Wisłą.

Więcej o spływach kajakowych na Mazowszu znajdziecie na modanamazowsze.pl.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.