Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 17 października (wtorek) o godz. 18. do Małej Galerii Sztuki na otwarcie wystawy malarstwa Zbigniewa Szymańczuka pt. „Czy znasz?”.
Zbigniew Szymańczuk urodził się w Sokołowie Podlaskim. Malował od dziecka, ale jego talent rozwinął się dopiero w Krakowie, gdzie przeprowadził się w 1970 r., aby podjąć pracę w Hucie im. Lenina. Znalazł tam życzliwych opiekunów, którzy pomogli mu w rozwoju talentu artystycznego. Zaczął od kopiowania portretów sławnych mistrzów Renesansu, ale nawet w tym wypadku zwyciężyła indywidualność i temperament i kopie te nosiły znamię oryginalności. Jego obrazy zdobywały sobie coraz wyższą ocenę.
Od 1971 r. brał udział w kolejnych Olimpiadach Kulturalnych, zdobywając czołowe lokaty. Był członkiem Ogniska Plastycznego DKK HIL. Jako człowiek bardzo pracowity bezustannie doskonalił swój warsztat artystyczny. W 1973 roku na zjeździe młodych twórców w Uniwersytecie Ludowym w Wierzchosławicach został przyjęty do Grupy Artystycznej Rodzimej Twórczości. Uważany był za jednego z najwybitniejszych twórców tej grupy. Swoje obrazy wystawiał w różnych galeriach, m. in. w Domu Chłopa w Warszawie, NK ZSL w Warszawie, salonie TPSP w Nowej Hucie ,,Starej Kuźni” w Mydlnikach, Galerii „Feniks” w Krakowie, ,,Kossakówce” w Krakowie oraz w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego ,,Podhale”.
W latach 80-tych wyjechał do Australii, do Melbourne, gdzie jego prace prezentowane były na wystawie podczas Festiwalu Polskich Artystów POL-ART 84. Tam namalował cztery portrety, które znalazły ogromne uznanie i obecnie znajdują się w prywatnych rękach. Następnie wyjechał do Sydney, gdzie został członkiem Bankstown Art Society działającym przy Bankstown Arts Centre i brał udział w wielu wystawach zbiorowych organizowanych przez BAS.
Głównym tematem obrazów Zbigniewa Szymańczuka są portrety i pejzaże, często zawierające sceny mitologiczne, nierealne, surrealistyczne oraz akty. Często na jego obrazach na tle łanów pojawiała się zwiewna postać kobieca unosząca się w powietrzu z wieńcem. Artystę pochłonął również temat napoleoński. Postać wielkiego wodza Francuzów przedstawiał on bardzo często, ale nie jako triumfatora, ale u schyłku jego sławy, w promieniach zachodzącego słońca i odblaskach łuny.
Zbigniew Szymańczuk jest również poetą, a swoje wiersze często wpisuje w malowane przez siebie obrazy. Tematem tych utworów jest tęsknota autora do piękna, do wzniosłych ideałów, które zderzają się z brutalną rzeczywistością.
Wystawa „Czy znasz?” jest kontynuacją drogi malarza. Oprócz portretów, pejzaży i kompozycji własnych zaprezentowane zostaną portrety sławnych piosenkarzy.
Wystawa czynna do 8 listopada 2023 r.
reklama
Możliwość komentowania jest wyłączona.