SPIN

Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”

Aneta Borkowska sobota, 17 czerwca 2023, 08:52 Aktualnie, Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza od 23 do 25 czerwca na Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”. MOK już od piętnastu lat jest organizatorem tego niezwykłego wydarzenia.

Jest to jedyna w swoim rodzaju impreza w naszym mieście, podczas której widz ma bezpośredni kontakt z aktorami i może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia. Celem Festiwalu jest spotkanie widzów z teatrem w przestrzeni otwartej, publicznej, w miejscu znanym, ale zredefiniowanym poprzez sztukę. Festiwal pokazuje piękno i mądrość teatru, skłania publiczność do refleksji oraz daje radość i poczucie satysfakcji wszystkim, którzy biorą w nim udział. Festiwal dostarcza widzom wielu wzruszeń, radości, refleksji, a niejednokrotnie rozmyślań nad własnym życiem. Pokazują także jak ważny jest żywy kontakt widza z aktorem.

23 czerwca (piątek) o godz. 21:30. – spektakl „Kaspar” w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. Plac gen. Sikorskiego.

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny, przygotował 22 autorskie spektakle, w tym czternaście widowisk plenerowych. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych. Spektakle teatru zaprezentowane zostały w blisko 60 krajach świata, na sześciu kontynentach. Teatr jest również laureatem prestiżowych nagród. W 2002 otrzymał roku nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie oraz nagrodę Ministra Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. W 2018 roku Teatr Biuro Podróży otrzymał w Edynburgu nagrodę Archanioła – najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną na wszystkich równolegle odbywających się festiwalach w Edynburgu. Co roku dostępują tego zaszczytu tylko 3 teatry lub indywidualni artyści, którzy wielokrotnie zaprezentowali prace najwyższej artystycznej jakości na edynburskich festiwalach. Teatr Biuro Podróży jest pierwszym polskim teatrem, który tę nagrodę otrzymał.

Kaspar Hauser to postać historyczna. Nazywany był sierotą Europy. „Wilcze dziecko” wychowywane było bez kontaktu z ludźmi. Dzieciństwo spędził w samotności, zamknięty w małym pomieszczeniu. Jego jedyną zabawką był konik. Gdy, pewnego popołudnia, ku zaskoczeniu mieszkańców pojawia się niespodziewanie na placu w Norymberdze, powiedzieć potrafi tylko słowo „koń”. Potrafi się jeszcze podpisać. Kaspar nie wie kim jest, nie zna ludzi, nic nie umie. Jest zdany na dobrą lub złą wolę społeczności, w której się pojawił. Czy mieszkańcy miasta ulitują się nad znajdą? Jakie będą jego losy? Czy uda mu się przetrwać w społecznej strukturze? Przedstawiona w estetyce prostej ludowej opowieści przeniesionej w przeszłość, historia Kaspara pokazuje jak zmienia się społeczna percepcja obcego, jak wpływa na decyzje i działania społeczności. Jest to spektakl niezwykle współczesny i jakże „polski”.

Reżyseria: Paweł Szkotak
Obsada: Bartosz Borowski – Kaspar, Jakub Henke, Łukasz Kowalski, Maja Osińska, Paweł Stachowczyk, Marta Strzałko, Karolina Wensierska, Tomasz Wrzalik
Scenariusz: Paweł Szkotak i zespół Teatru Biuro Podróży
Scenografia: Paweł Szkotak, współpraca: Joanna Sapkowska, Natalia Kołodziej
Muzyka: Jan Sebastian Bach – wykonanie Maciej Bator

24 czerwca (sobota) o godz. 16. – spektakl „Folkowe refleksy” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Scena Kalejdoskop. Park Miejski Aleksandria

Krakowski Teatr Scena Kalejdoskop to teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nieskrępowana kreacja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk oraz happeningów. Pasja i zaangażowanie w tworzeniu każdego projektu zaowocowały kilkoma przebojami teatralnymi tj: widowisko uliczno-plenerowe z udziałem aktorów na szczudłach pt: „Serce Don Juana” – wystawione w ponad dwustu miastach Polski, przesiąknięte orientalnym mistycyzmem widowisko kostiumowe „Circo Amaro”, a także plenerowy spektakl dla dzieci pt: „Graal”. Artyści SK nie ograniczają się tylko do teatru. Istotnym elementem naszej działalności jest szeroko pojęta sztuka audiowizualna: film i performermance audio-wizualny. Spektakle uliczne i plenerowe, eventy oraz film nie wyczerpują możliwości artystycznych Sceny Kalejdoskop. Lwia część działalności grupy to oprawa artystyczna akcji reklamowych. Profesjonalizm i zdobyte doświadczenie chętnie są wykorzystywane przez firmy chcące zaangażować w swoich reklamach m.in. artystów szczudlarzy, mimów, tancerzy ognia, animatorów, żonglerów, cyrkowców, śpiewaków, konferansjerów.

scenakalejdoskop.krakow.pl

Folkowe Refleksje to oryginalna i odważna interpretacja rodzimego folkloru. Projekt jest mariażem motywów ludowych z różnych regionów Polski. Trzy duże postacie na szczudłach występują w efektownych kostiumach. Ubiory aktorów łączące w sobie ręcznie malowane spódnice, piękne gorsety, koszule i korale a także wzbudzające zachwyt maski posiadają dwie odmienne strony awers i rewers. Nocna impresja wciąga swym tajemniczym baśniowym klimatem, po drugiej stronie widz może podziwiać jasny, radosny, nasycony kolorami dzień.

Festiwal dofinansowano z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2023 r.

25 czerwca (niedziela) o godz. 20:30 – spektakl „Kamienny” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Scena Kalejdoskop. Skwer Niepodległości / o godz. 21:30 – spektakl „Don Kichot” w wykonaniu Teatru Hom. Plac gen. Sikorskiego.

Kamienny jest spektaklem gwarantującym mądrą rozrywkę dla całej rodziny, nie stawiającą barier językowych, ani kulturowych (za sprawą uniwersalności przesłania). Spektakl został przygotowany z dużą dbałością o warstwę edukacyjną i wychowawczą. Jest to pierwsze widowisko Sceny Kalejdoskop przygotowane z tak dużym rozmachem. Na scenie pojawia się aż trzynaście postaci, każda w innym, niezwykle efektownym kostiumie. Widzowie mają okazję podziwiać, aż jedenaście olśniewających masek teatralnych, przygotowanych i wykonanych zgodnie z najwyższymi światowymi standardami.

Teatr HoM to projekt integrujący artystów eksplorujących różne formy teatralne, performance, muzyczne i ich wypadkowe. Inicjatorem przedsięwzięcia jest aktor i reżyser teatru pantomimy Jakub Kabus. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Teatr Mały w Tychach, Miejskie Centrum Kultury w Tychach oraz Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki.

Don Kichot to monumentalne widowisko plenerowe z muzyką na żywo w wykonaniu mistrza flamenco Michała Czachowskiego oraz saksofonisty Michała Sosny.

Miasteczko…. Miasteczko jak miasteczko. Pełno takich w świecie, a wszystkie jednakie. Zgiełk, gwar i tumult. Możni się bogacą, nędzarze biednieją, złodzieje kradną, a dzieci się śmieją. Rwetes. Hałas. Ciche cudzołóstwo i głośne modlitwy. Matrony, pieniacze, wściekłe żony, lubieżnicy i łajdacy a nie rozróżnisz kto kim, bo się przecież tak sprytnie chowają… a to za funkcją, a to za urzędem, a jak nie ma za czym większym, to choć za ubiorem… Domy, rzeźnia, targ i młyn… Jak dziś świat traktuje wyobcowanych marzycieli pokroju Don Kichota? Na jaki los może liczyć w patriarchalnej społeczności, bynajmniej nie będąca wzorem cnót niewieścich Dulcynea? Spektakl był prezentowany na festiwalach teatrów ulicznych w Krakowie, Jeleniej Górze, Kalisz oraz Tychach. W 2023 roku otrzymał zaproszenia na festiwale w Warszawie, Gdańsku, Legionowie, Chełmie oraz niemieckim Oberhausen.

Partnerem Festiwalu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

rekalma

Możliwość komentowania jest wyłączona.