SPIN

Swing Club na Mazowszu i koncert Gary Guthman Quartet

Aneta Borkowska sobota, 12 listopada 2022, 08:39 Aktualnie, Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 27 listopada (niedziela) o godz. 18. do Sali Białej na cykl Swing Club na Mazowszu i koncert Gary Guthman Quartet.

W 2022 roku Mazowiecki Instytut Kultury prezentuje siódmą już edycję cyklu Swing Club na Mazowszu. Podobnie jak poprzednie, nawiązuje ona bezpośrednio do realizowanego w Warszawie już dziesiąty rok cyklu spotkań muzycznych – Swing Club. Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach należy do grona stałych partnerów Mazowieckiego Instytutu Kultury w realizacji Swing Clubu na Mazowszu.

Gary Guthman Quartet z koncertem zatytułowanym „Swing Celebration” – nazwa koncertu jest ściśle związana z obchodzonym w 2022 roku poczwórnym jubileuszem Gary’ego Guthmana – znakomitego amerykańskiego jazzmana, trębacza, kompozytora, aranżera i mentora wielu młodych artystów. Na ten jubileusz składają się: 70. rocznica urodzin (urodził się 12 lipca 1952 roku w Portland), 60 lat występów scenicznych (w 1962 roku rozpoczął profesjonalną współpracę ze słynnym w Stanach Zjednoczonych Ameryki boysbandem „Seldom Six”), 15 lat zamieszkiwania w Polsce i 10 lat posiadania polskiego obywatelstwa.

Program tego wyjątkowego koncertu wypełnią utwory pochodzące z wychwalanych przez krytyków a uwielbianych przez publiczność albumów artysty: Swingmatizm, Salute to Swing, Solar Eclipse oraz nowe premierowe kompozycje stworzone specjalnie na ten poczwórny jubileusz. Zapowiada się więc niezwykła, pełna wrażeń, muzyczna podróż. Zabierze nas w nią Gary Guthman Quartet, który tworzą: znakomity trębacz i aranżer – Gary Guthman oraz zespół równie uznanych muzyków, czyli Trio Filipa Wojciechowskiego, w którego skład wchodzą: Filip Wojciechowski – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas i Marcin Jahr – perkusja.

Gary Guthman – koncertował z takimi artystami, jak m.in. Stan Kenton, Louis Bellson, The Dorsey Brothers Big Band, Clark Terry, Bee Gees, Tom Jones, Aretha Franklin, Paul Anka, Burt Bacharach, Tony Bennett, Michel Legrand, Anne Murray, Neil Sedaka. W latach 1999-2001 był dyrektorem muzycznym spektaklu z udziałem Michaela Bublé. Skomponował i zorkiestrował setki aranżacji wykonywanych przez najlepsze orkiestry amerykańskie i kanadyjskie, m.in. Toronto Symphony, National Arts Centre Orchestra, Winnipeg Symphony, Vancouver Symphony, Calgary Philharmonic, Portland Symphony, Austin Symphony, New York Pops (Carnegie Hall). Z jego aranżacji korzystały m.in. National Champion Bands and Orchestras i Stan Kenton Orchestra (1975–1980). Oprawę muzyczną zamawiały u niego niejednokrotnie takie programy, jak ITV In Concert Series, Celebrity Review, The Palace, oraz Tommy Banks Show.

Filip Wojciechowski Trio zostało uhonorowane wieloma nagrodami nie tylko w kraju ojczystym, gdzie otrzymało I Nagrodę na Konkursie Młodzieży Jazzowej w Krakowie, ale także na IX Konkursie Jazzowym w Leverkusen i Europejskim Konkursie Jazzowym- Hoeilart w Belgii. Trio pojawiło się na słynnych festiwalach muzycznych, w tym Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii, 10. Europejski Międzynarodowy Festiwal w Atenach, XIV Festiwal Muzyczny Oldenburger Promenade. Trio specjalizuje się w opracowaniach jazzowych utworów muzyki klasycznej. Ma w swoich nagraniach album Classic Jazz dla niemieckiej firmy z własnymi adaptacjami utworów klasycznych i Romantic Meets Jazz. W roku 2010 Polskie Radio wydało nowe nagranie Filip Wojciechowski Trio Chopin.

Filip Wojciechowski – jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych, m.in. w Paryżu (Konkurs im. Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał Nagrodę Specjalną na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. Jeden z niewielu muzyków, którzy w swojej karierze znakomicie łączą jazz i muzykę klasyczną. Laureat wielu konkursów, m.in. Claude Kahn Competition w Paryżu oraz Nagrody Specjalnej na XIII Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina. Koncertuje jako solista w Europie, Ameryce, Azji w renomowanych miejscach, takich jak Filharmonia Berlińska, Tokyo International Forum i Opera w Monte Carlo.

Paweł Pańta – ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. Jego zainteresowania wykraczają daleko poza idiom jazzowy. Był członkiem Gustav Mahler Jugenorchester, I Solisti di Varsovia oraz Philharmonie der Nationen, z którą wykonał ponad sto koncertów w Niemczech, USA, Chinach i Rosji. Od 1994 roku związany jest z Polską Orkiestrą Radiową. Jako jazzman wchodził w skład licznych zespołów: Andrzeja Kurylewicza, Zbigniewa Namysłowskiego, Marcina Małeckiego, Roberta Majewskiego, Włodka Pawlika, Filipa Wojciechowskiego. Pańta jest laureatem nagrody na czwartym Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Jako filar zespołów Włodka Pawlika uczestniczył m.in. w nagraniach albumów: Night in Calisia nagrodzonego statuetką Grammy w 2014 roku, Anhelli, Tykocin oraz ścieżki dźwiękowej do filmu Rewers.

Marcin Jahr – profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Później współpracował m.in. z Mieczysławem Szcześniakiem, Lorą Szafran, Karolem Szymanowskim, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko, Krzysztofem Herdzinem i z wieloma innymi. Nagrał ponad 20 płyt dla różnych wytwórni. Grał na prawie wszystkich scenach Polski, a także za granicą, m.in. w słynnych klubach USA – Birdland w Nowym Jorku oraz Blues Alley w Waszyngtonie.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury / Współorganizator: Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach / Współfinansujący: STOART

Bilety w cenie 20 zł do nabycia online na bilety.mok.siedlce.pl i w kasie MOK, ul. Sienkiewicza 63, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:45 oraz godzinę przed koncertem w Sali Białej. Rezerwacje miejsc pod nr tel. 25 794 31 26. Liczba miejsc ograniczona.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.