Kultura Dostępna to projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana została jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów. 8 edycja pełna gwiazd ekranu zaczęła się 7 września.
KULTURA DOSTĘPNA W KINACH jest kolejnym elementem realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu KULTURA DOSTĘPNA.
Operatorem projektu Kultura Dostępna jest Narodowe Centrum Kultury. Systemowe rozwiązanie służyć ma niwelowaniu barier kompetencyjnych, finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. Dzięki temu we wszystkich kinach Helios na terenie całej Polski w każdy czwartek o godzinie 18:00 odbywają się specjalne pokazy polskich filmów, na które bilety kosztują tylko 10 zł.
Październikowe spotkania z Kulturą Dostępną:
5 października – „Pokot”
Główną bohaterką filmu jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.
Reżyseria: Agnieszka Holland / Scenariusz: Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk / Obsada: Agnieszka Mandat, Tomasz Kot, Andrzej Grabowski / Czas trwania: 128 min. / Produkcja: Polska, Czechy, Niemcy, Szwajcaria [2016]
12 października – „Szatan kazał tańczyć”
Karolina – jak wiele współczesnych 20-, 30-latek – żyje szybko, intensywnie, pragnie doświadczyć wszystkiego ze zdwojoną siłą. W odróżnieniu od większości rówieśników, nie pracuje w korporacji – jest artystką, jakiś czas temu wydała pierwszą powieść, współczesną wersję „Lolity”, która stała się międzynarodowym sukcesem. Dziewczyna wiedzie nihilistyczny tryb życia, spędzając czas na podróżach po świecie, romansach i ostrych imprezach. Ale jej życie wypełnia pustka, której nie są w stanie pokonać ani narkotyki, ani seks. Świat Karoliny, żyjącej w cieniu nie radzącej sobie z przemijaniem matki i atrakcyjniejszej siostry Matyldy, stopniowo się rozpada…
Reżyseria: Katarzyna Rosłaniec / Scenariusz: Katarzyna Rosłaniec / Czas trwania: 97 min. / Produkcja: Polska, Holandia [2017]
19 października – „Maria Skłodowska-Curie”
„Maria Skłodowska-Curie” to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy oraz nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. Jako pierwsza kobieta w Europie uzyskała tytuł doktora. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych. Film w reżyserii Marie Noëlle to jednak przede wszystkim portret Skłodowskiej-Curie, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.
Reżyseria: Marie Noelle / Scenariusz: Marie Noelle, Andrea Stoll / Obsada: Karolina Gruszka, Charles Berling, Fabrizio Rongione / Czas trwania: 100 min. / Produkcja: Belgia, Francja, Niemcy, Polska [2016]
26 października – „Bodo”
Jest rok 1916. Młody chłopak, Bodzio, ucieka z domu gdyż zamiast zostać lekarzem, jak chciałaby rodzina, marzy o karierze scenicznej. Jeszcze jednak nie wie, że mu się to uda i wkrótce stanie się gwiazdą. Kilka lat później Eugeniusz Bodo jest u szczytu sławy. Właśnie podpisał kontrakt z wytwórnią w Hollywood, dokąd chce wyjechać wraz z miłością swojego życia. Jego plany krzyżuje wybuch okrutnej wojny.
Reżyseria: Michał Kwieciński / Scenariusz: Piotr Derwenda, Doman Nowakowski / Obsada: Tomasz Schuchardt, Antoni Królikowski, Patrycja Kazadi, Roma Gąsiorowska / Czas trwania: 109 min. / Produkcja: Polska [2017]
reklama
Możliwość komentowania jest wyłączona.