– Chcemy, aby rok 2014 był rokiem budowy tak, abyśmy mogli wystąpić o kontrakt na rok 2015 przynajmniej jeśli chodzi o radioterapię – mówi Kulicki. Siedleckie centrum do walki z rakiem może kosztować nawet 70 mln zł a powstanie najprawdopodobniej w formule partnerstwa publiczno – prywatnego.
– Siedlce i okolice to jedna z tak zwanych „białych plam” w leczeniu onkologicznym – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach i przypomina, że już wcześniej były plany, aby stworzyć tutaj zakład radioterapii. Pomysł ewoluował. W naszym mieście ma powstać nowoczesny ośrodek onkologii za 50-70 mln.
Początek w przyszłym roku
– Zamierzamy jeszcze w tym roku uzyskać wszelkie pozwolenia. Chcemy, aby rok 2014 był rokiem budowy i abyśmy mogli wystąpić już o kontrakt na rok 2015 przynajmniej w tej części radioterapii. Oprócz niej będziemy rozwijać chirurgię onkologiczną i diagnostykę, zbudujemy system wczesnego wykrywania zachorowań na nowotwory – wylicza Kulicki. – To jest koncepcja walki z chorobami nowotworowymi na poziomie 21 wieku. Zajmiemy się pacjentem kompleksowo. Bardziej skomplikowane i rzadziej występujące przypadki będziemy realizowali w porozumieniu z warszawskim Centrum Onkologii – dodaje i jak podkreśla „ośrodek to przyszłość szpitala”.
A w szpitalu po staremu. Jest kredyt i konflikt |
Takie słowa nie dziwą, bo z roku na rok rośnie liczba chorych na raka. Nasz region nie jest wyjątkiem.
– Na naszym terenie powstanie zupełnie nowy budynek, który oprócz radioterapii ma pomieścić około 100 -110 łóżek. Ośrodek chcemy połączyć z dotychczasowymi budynkami tak, aby można było korzystać z bloków operacyjnych i OIOM-u, który zamierzamy na przełomie roku rozszerzyć do 20 łóżek – tłumaczy prezes szpitala.
Ośrodek w partnerstwie
Trwają intensywne prace nad koncepcją finansowania. Najbardziej prawdopodobna jest formuła partnerstwa publiczno – prywatnego.
– Udostępnimy miejsce. Firma prywatna wybuduje i wyposaży ośrodek, który potem szpital będzie prowadził pod względem medycznym i będzie spłacał nawet przez 20 lat. Policzyliśmy. Spina się to finansowo a w kraju są przykłady takich działań i są firmy zainteresowane taką inwestycją. Prowadzimy z nimi rozmowy – mówi Marcin Kulicki.
Rozmowy prezes będzie prowadził także z lokalnymi samorządami i szpitalami, bo jak mówi chce, aby inicjatywa budowy ośrodka „nabrała społecznego i szerszego wymiaru”.
– Potrzebna jest budowa systemu wczesnego wykrywania nowotworów w tym korzystania z Podstawowej Opieki Zdrowotnej i sieci medycznej istniejącej na powiatach – twierdzi.
Kulicki ma nadzieję, że wszystko uda się przeprowadzić w jednym działaniu tzn. stworzyć ośrodek radioterapii i pozostałe oddziały. Jeśli nie będzie to możliwe, inwestycja będzie podzielona na etapy. Szpital nie wyklucza też oferowania usług komercyjnych. Jeśli tak się stanie będzie to dotyczyło raczej profilaktyki i badań wysokospecjalistycznych.
Zycze powodzenia i przeskoku w 21 wiek.
Poki co mamy zmeczenie psychiczne personelu, nieustanny chaos, i coraz nizsza jakosc uslug medycznych. Czekam juz teraz na ten przeskok w odniesieniu do dzialalnosci juz istniejacej. Prezesie do dziela!
Ale dlaczego "ma stanąć"? Stanąć może zegarek, pociąg, ostatecznie dom. Nie można było napisać: "powstanie"?
Ale po co trollujesz? Jak jesteś polonistą to się weź za sprawdzanie wypracowań. Serwis jest prywatny, redakcja pisze jak chce, nic nam do tego.
@y.: Nie trolluję i nie sprawdzam wypracowań. Po prostu od profesjonalnych dziennikarzy wymagam znania się na tym, czym się zajmują. Dlatego argument: "prywatne, więc wolno popełniać błędy" uważam za mało poważny. Gdybyś kupił zakalec zamiast bułki, też byś powiedział: "mieli prawo zrobić źle, bo nie są państwowi"?
Czyli jednak trolluję:)
Taki nowoczesny szpital zbudowano w Ostrołęce, i co, stoi nieczynny, bo NFZ nie przznał kontraktu.
Jak lekarze będą tacy jak obecnie to pies z kulawą nogą nie przyjdzie się tam leczyć, nie mówiąc już o prywatnych pacjentach. Jak się czyta o kadrze medycznej szpitala to tylko kłótnie i roszczenia. Medycy osiedli na laurach. Dlugo będa musieli pracować na dobrą opinię. A szkoda, bo Szpital kiedyś był zdecydowanie lepszy.
Zgadzam się, nie wystarczy nowoczesny szpital, potrzeba jeszcze specjalistów, lekarzy z prawdziwego zdarzenia, którzy do pacjenta podchodzą jak do drugiego człowieka. A obecne terminy oczekiwania na przyjęcie do specjalisty i badania to porażka.
A ja bardzo sobie cenię pewnego ortopedę właśnie z tego szpitala. Jest świetny: konkretny i merytoryczny!
daleko wam do szpitala miejskiego
JUŻ KASZYŃSKI MAMIŁ O TYM OŚRODKU A TERAZ NASTĘPNY PO=OWIEC I LEWAK==ŻAL