To niezły czas dla Siedleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Niedawno spółka zakończyła kilka inwestycji, a teraz myśli o kolejnej. Tym razem ma to być budowa dwóch bloków przy ul. Gospodarczej 15. Projekt już jest.
– Liczymy, że w okolicach końca marca będziemy mieć pozwolenie na budowę – mówi Andrzej Filipek, prezes STBS. – Jeżeli tak by się stało w przyszłym roku moglibyśmy ogłaszać przetarg na realizację i realizować – dodaje.
Tym razem powstaną dwa 4-kondygnacyjne budynki, po 24 mieszkania każdy. Jak mówi prezes będzie dużo zieleni, plac zabaw, parkingi oraz garaże.
– Parkingu podziemnego nie będzie, bo to podniosłoby koszty, ale w podpiwniczeniu będzie wystarczająca ilość garaży – wyjaśnia Filipek. – Przewidujemy także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – dodaje.
5 proc. mieszkań będą to lokale jednopokojowe i trzypokojowe, 45 proc. dwupokojowe małe oraz 45 proc. dwupokojowe duże. Jedyną zmianą będzie podział lokali trzypokojowych na małe i większe. Jak tłumaczy prezes jest to spowodowane oczekiwaniami przyszłych najemców.
– Doświadczenie nam pokazało, że brakuje mieszkań nie koniecznie dużych, ale z trzema pokojami. Rodziny się powiększają i trzeba więcej przestrzeni – wyjaśnia.
CHĘTNYCH NIE BRAKUJE
Nie zmieni się oczywiście struktura finansowania. Wkład własny najemców wynosić będzie 30 proc. wartości ostatecznych kosztów budowy mieszkania. Zła wiadomość jest taka, że czynsz lokali będzie trochę wyższy. Obecnie wynosi około 7 zł za metr, na Gospodarczej 15 będzie o ponad 2 zł większy.
– Kiedyś istniały preferencyjne kredyty z funduszu mieszkaniowego, ale od kilku lat ich już nie ma – mówi Andrzej Filipek. – Będziemy ubiegać się o kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego, który od kwietnia uruchomił specjalne kredyty komercyjne specjalnie dla takich spółek jak nasza, ale one nie są już tak tanie jak tamte – dodaje i podkreśla, że mimo wszystko chętnych, by zamieszkać w budynkach STBS nie brakuje.
– Wielu osób nie stać na zakup własnego mieszkania, bo nie mają zdolności kredytowej. Przychodzą do nas, aby wynająć mieszkanie wykończone – tłumaczy prezes.
ab
Na jakich to zasadach, czy Ci ludzie dostaną kiedys notariusza na te mieszkania???
Noo fakt wypasione fajne mieszkanka. Ale czemu nie ma wind ? ( przystosowane dla niepełnosprawnych ).
do pięciu pięter nie instaluję sie wind.
OKK może się myle, aLe wydaje mi się, że powinno się instalować gdy jest nawet jedno pietro . Po co mówić o udogodnieniach dla ON, jak nie będzie zasadniczego ( windy ). Jak ON wejdzie na wózku???
nie od 5-pięter lecz od 4-pięter. Inaczej …. dopuszcza się budowanie budynków bez wind jeśli jest 3 piętra + poddasze użytkowe. Jeśli9 jest 4 piętra + poddasze to winda musi być.
Może być również 4 piętra z czego 3 i 4 piętro będzie jako jedno mieszkanie 2-kondygnacyjne – i tu windy wg. przepisów również nie musi być.