W 2010 r. straż graniczna na przejściu granicznym Warszawa – Okęcie (Lotnisko Chopina) z powodu nieważności lub braku paszportu musiała odmówić wyjazdu 133 podróżnym, a w 2009 r. – 142. W rzeczywistości, liczba osób, które wykupiły wycieczki, a nie skorzystały z nich, jest większa.
Planując podróż, sprawdźmy nie tylko, kiedy upływa termin ważności naszego paszportu. Sprawdźmy również, jakie w kraju, do którego się wybieramy,są wymogi odnośnie okresu ważności paszportu – przypomina Katarzyna Prus – Stachyra, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jeśli przedstawimy paszport nieważny lub nawet zniszczony w sposób uniemożliwiający odczytanie i zweryfikowanie danych, musimy pozostać w Polsce do czasu wydania nowego. W przypadku dziecka – rodzice muszą złożyć wniosek wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie, bądź przed notariuszem. Dodatkowo, pamiętać warto, że członkostwo w Unii Europejskiej nie zawsze gwarantuje możliwość wjazdu bez paszportu do każdego kraju Wspólnoty. Kontrola graniczna może zostać czasowo przywrócona z powodu ważnych wydarzeń społecznych (jak w Portugalii w 2004 r. podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej, czy wiosną 2009 r. w Niemczech – w związku ze szczytem NATO).
Ustawa o dokumencie paszportowym nie przewiduje możliwości wydania paszportu biometrycznego w trybie pilnym. Możliwe jest jedyne wydanie paszportu tymczasowego w przypadku: choroby lub śmierci za granicą najbliższego członka rodziny, lub konieczności nagłego leczenia. Wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu.
źródło: MUW/opr. bg