71. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 66. Rocznica rozstrzelania w Siedlcach 16 Polaków Żołnierzy AK, NSZ i innych organizacji niepodległościowych 9 kwietnia
godz. 10. – Uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. św. Stanisława BM. godz. 11. – Uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci pod Krzyżem Katyńskim przy Kościele p.w. św. Stanisława BM, Pomnikiem Sybiraków, tablicą na budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskich, pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Centralnym. godz. 19. – Kościół Katedralny p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny – Koncert z cyklu „Musica sacra”. Wykonawcy: Barbara Tritt – sopran, Hubert Niewiadomski – baryton, Piotr Wilczyński – organy, dyrygent – Karolina Mika, Chór Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, kameraliści Chóru Katedralnego im. ks. A. Hoffmana. W programie Maurice Durufle: Motety, Missa Cum Iubilo, Requiem op. 9. 13 kwietnia
godz. 10. – Złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Dębem Pamięci majora Stanisława Trojana i przedstawienie jego biogramu przed gmachem Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach ul. ks. Jerzego Popiełuszki 9. godz. 11. – Złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Dębem Pamięci Władysława Koślacza przed Hotelikiem przy ul. Łukowskiej 7A w Siedlcach i przedstawienie jego biogramu. godz. 12. – Spektakl uczniów Szkoły Podstawowej z Olszyca Szlacheckiego: „Pamięci tych, którzy nigdy nie upomną się o swoje prawa” oraz prezentacja biogramów pomordowanych i spotkanie z ich dziećmi i wnukami. Aula I KLO w Siedlcach ul. Bpa J. Świrskiego 54. godz. 17. – Modlitwa za pomordowanych i pochowanych w bezimiennych grobach, złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Krzyżem Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Artyleryjskiej. godz. 17.30 – Modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Centralnym. godz. 18. – Msza Święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskich i oprawców w Kościele Garnizonowym w Siedlcach. godz. 19. – Modlitwa za pomordowanych, złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Ścianą Pamięci Kościoła Św. Stanisława BM w Siedlcach, Pomnikiem Sybiraków i tablicą upamiętniającą rozstrzelanie 16 żołnierzy ZWZ dnia 13.04.1945. Pierwsza rocznica katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia
godz. 8.41: Skwer Kościuszki – Włączenie syren alarmowych w godzinie katastrofy, minuta ciszy, zapalenie zniczy godz. 9.: kościół św. Stanisława BM – Uroczysta Msza Święta godz. 10.: Skwer Kościuszki – Apel Pamięci, złożenie kwiatów godz. 19.30: kościół pod wezwaniem Ducha Świętego – Koncert dedykowany ofiarom katastrofy – „Requiem” W. A. Mozarta w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce i Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Mariusza Orzełowskiego godz. 21.: Skwer Kościuszki – Apel Jasnogórski
źródło: UM Siedlce
do rocznicy?
znowu będzie cyrk i parada pajacy
dlaczego Siedlce wszystko czczą mszami? Czy nie ma innych pomysłów na przypomnienie historii??
Porusza mnie ta tragedia, bo zginęło 96 osób i przez czyjąś niefrasobliwość,żeby nie powiedzieć przez głupotę,ale dlaczego uroczystość ta ma swój punkt kulminacyjny pod pomnikiem T.Kościuszki to tego już nie rozumiem i nikt chyba nie udzieli mi sensownej odpowiedzi. Podejrzewam,że przez rok nasze władze mogły coś wymyśleć gdzie będą obchodzić uroczystości aby uczcić tragicznie zmarłych w sposób godny przez mieszkanców Siedlec.Tylko robienie tego pod pomnikiem Kościuszki nijak się ma do tego co się wydarzyło w dniu 10 kwietnia 2010r.Ja zapalę lampkę w swoim własnym domu ,bo robienie parodii z tragedii jest po prostu niesmaczne- Panie Prezydencie miasta i i ci wszyscy co tą anty uroczystość zorganizowali.
Na Skwerze Kościuszki w marcu 2009 r. odbyło się spotkanie Prezydenta Kaczyńskiego z mieszkańcami miasta. Także na tym Skwerze zbierali się mieszkańcy Siedlec w czasie żałoby narodowej, palili lampki, składali kwiaty przed ustawionymi portretami Prezydentów Kaczyńskiego i Kaczorowskiego, a wieczorem zbierali się w godzinie Apelu Jasnogórskiego, aby modlić się za ofiary katastrofy smoleńskiej.
do siedlczanina:
Jeśli nie wiesz, kim był Tadeusz Kościuszko i jaki był jego udział w naszej polskiej historii, zapraszam do Wikipedii.http://www.google.pl/search?source=aig&hl=pl&rlz=&=&q=tadeusz+ko%C5%9Bciuszko&aq=0&aqi=g10&aql=&oq=Tadeusz+Ko%C5%9Bciuszko.
Po zapoznaniu się z życiorysem Tadeusza Kościuszki, będzie jasne dlaczego właśnie w tym miejscu wspominamy tych, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej.
Człowiecze puchu marny naucz się czytać i wówczas wygłaszaj swoje teorie i proszę mi nie robić egzaminu z historii bo nie w tym rzecz. Samolot którym leciała i zginęła Anna Jantar tez się nazywał Kościuszko i tyle mają wspólnego te dwie sprawy i proszę do tego towarzystwa nie mieszać Tadeusza , bo w tym wszystkim brak logiki. Można było przez rok wyklepać jakąś tabliczkę z tej okazji ją odsłonić , złożyć kwiaty i ustawić znicze i miało by to sens i właściwą oprawę zgodną z powagą tej daty.a na marginesie to uważam ze z tego tematu nie można robić wymiany bazarowej,bo to miejsce nie ma nic wspólnego z z datą 10.04.2010r.
Siedlczaninie masz rację. Aż się prosi, aby w Siedlcach była tablica upamiętniająca ofiary tej katastrofy. Trudno na budowanej jeszcze obwodnicy albo rondzie Pamięci Ofiar ustawiać znicze.
że takie spotkania odbywają się pod pomnikiem Kościuszki poza ładnym miejscem w otoczeniu ładnych i zabytkowych budynków /kościół św. Stanisława, ratusz, budynek poczty/ i z powodów czysto logistycznych, bo pod pomnikiem Piłsudskiego jest po prostu za mało miejsca dla ludzi obserwujących . A i tradycja czczenia różnych rocznic pod pomnikiem Kościuszki już jest odkąd zmienił się ustrój i usunięto pomnik braterstwa ze Związkiem Radzieckim. Zresztą pamietam jak jeszcze w stanie wojennym działy się rzeczy patriotyczne, oczywiście wtedy nielegalne właśnie pod pomnikiem Kościuszki. Tak więc moim zdaniem powód takich spotkań właśnie w tym miejscu jest jak najbardziej uzasadniony i każdy, kto to podważa po prostu podważa tylko dlatego, żeby zaistnieć wpisem negatywnym przeciwko PiS. Tak to oceniam i tyle.