W związku z katastrofą lotniczą w Smoleńsku, w której zginął Lech Kaczyński, prezydent Polski, 70. Rocznica Zbrodni Katyńskiej miała inny wymiar. Siedleckie władze podjęły decyzję, aby uroczystości ograniczyć do minimum.
O godz. 12. w kościele Św. Stanisława odbyło się nabożeństwo żałobne w intencji ofiar tragedii lotniczej. – „To podwójna tragedia. Jedna sprzed siedemdziesięciu lat, która wydarzyła się w lesie katyńskim i druga, sprzed kilku godzin. Od tych słów rozpoczęła się dzisiejsza msza święta. – Jednoczy nas żałoba i modlitwa za tych, którzy zginęli dzisiaj w lotniczej katastrofie.” Tuż po godzinie 12. w Siedlcach rozległy się kościelne dzwony. Polskie flagi zostały opuszczone do połowy masztów.
MUSIMY SIĘ SPOTYKAĆ, JEDNOCZYĆ, MODLIĆ
Podczas upamiętnienia mordu katyńskiego w naszym mieście nie było uroczystości patriotycznych, przemówień i salwy honorowej. Władze samorządowe, goście i rodziny ofiar katyńskich złożyły jedynie wiązanki i zapaliły znicze pod Krzyżem Katyńskim przy Kościele p.w. św. Stanisława BM, Pomnikiem Sybiraków i tablicą w miejscu kaźni w budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
– Dotknęła nas straszna tragedia – powiedział Mariusz Orzełowski, naczelnik biura siedleckiego prezydenta podczas składania wieńców. – Ale musimy się spotykać, jednoczyć i modlić – dodał.
ŻAŁOBA W KRAJU
Wbrew wcześniejszym planom, samorządowcy nie zrezygnowali z nadania nazwy i poświęcenia Skweru Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz posadzenia Dębu Pamięci im. ppłk Stanisława Trojana przed Biblioteką Główną Akademii Podlaskiej.
Wiadomo, że jutro nie odbędzie się planowana „Wiosna na polu i w ogrodzie”. Odwołany został środowy koncert Ryszarda Rynkowskiego. W kraju ogłoszono tygodniową żałobę. Od poniedziałku, 12 kwietnia, od godz. 12.00 w Urzędzie Miasta Siedlce zostanie wyłożona księga kondolencyjna, która zostanie przekazana Pałacowi Prezydenckiemu.
bg